Teachers Life 44th Annual Silver Fox Invitational: Championship Saturday!

0
467

Silver Fox

44th Silver Fox

Championship Saturday

You will find the draw for the 44th edition of the Silver Fox below.  Action will commence on Thursday January 29th at Glendale SS and Saltfleet DHS.  On Friday the 30th, Bishop Ryan CSS and Cardinal Newman CSS will be utilized as well.  Action on Saturday the 31st is at Glendale and Saltfleet.  Pine Ridge have been tabbed as the top seed followed by defending champion Oakwood, St. Francis and St. Marguerite D’Youville rounding out the top four.
Silver Fox Website: Click HERE
Final games from 3pm onwards to be played at Saltfleet High School
108 Highland Road West
Hamilton, ON L8J 2T2
Canada
MAP/DIRECTIONS CLICK HERE
As results come available, they will be posted on this below:Thursday January 29thGame 1  5:00 pm  Glendale SS      Cathedral  70 vs.    Sir Allan MacNab  75
(Kareem Samuel 29)    (Sam Jenkins 20)
Game 2  6:30 pm  Glendale SS      St Jean de Brebeuf  65  vs. Corpus Christi  43
(Jan Fajardo 17)                    (Simisola Shittu & Gian Lampus 13)
Game 3  5:00 pm  Saltfleet DHS    Westdale  28 vs. Cardinal Newman  68
 (Jacobus Vanderpol 9)   (Tyrell Hebert 18)
Game 4  6:30 pm  Saltfleet DHS    Holy Trinity  48  vs. Saltfleet  54
(Ignas Brazdeikis 24)      (Nick Pett 16)
Game 5  8:00 pm  Saltfleet DHS    St. Mary’s (Kitchener)  58   vs. Bishop Reding  50
(Tesloth Simon 27)                        (Christian David 20)

Friday January 30th

Game 6  10:00 am  Glendale SS     Centennial  44 vs.   St. Patrick’s (Sarnia)  48
(Raheem Silcott 18)     (Josh Elsley 10)
Game 7  10:00 am  Saltfleet DHS   Cathedral 65  vs. Bishop Reding  55
(Kareem Samuel 25)    (Christian David 16)
Game 8  10:00 am  C Newman       Westdale  45 vs.       Corpus Christi  59
(Jacobus Vanderpol 20)  (Simisola Shittu 19)
Game 9  10:00 am  Bishop Ryan    St. Patrick (Ottawa)  41 vs. West Humber  59
(Ryan Kabuya 11)                         (Hassan Mouhamoud 17)
Game 10 11:30 am  Saltfleet DHS  Thornlea  47 vs.    Oak Park  50
(Brandon Persad 13)     (Nik Zoric 18)
Game 11 11:30 am  C Newman      Cardinal Newman  59 vs. Pine Ridge  62
(Anthony Torresin 18)               (Chase Vassell 22)
Game 12 11:30 am  Bishop Ryan   Sir Allan MacNab  66  vs. Oakwood  63
(Brandon Kenyon 13)             (Dwan Williams 26)
Game 13  2:30 pm  Glendale SS     St. Patrick’s (Sarnia)  55 vs. St. Francis  66
(Jay McAuley 16)                          (Abu Kigab 30)
Game 14  2:30 pm  Saltfleet DHS   Centennial  44 vs. Holy Trinity  86
(Raheem Silcott 13)     (Ezeoha Santiago 21)
Game 15  2:30 pm  C Newman       West Humber  60 vs. St. Marguerite D’Youville  92
(Fenanov Dafinise 17)       (Damiann Prehay 19)
Game 16  4:00 pm  B Ryan QF       Oak Park 77 vs.    Pine Ridge  80
(William Kohler 23)   (Chase Vassell 30)
Game 17  4:00 pm  Glendale SS      St. Patrick (Ottawa)  59 vs. Thornlea  66
(Mike Soy 22)                              (Darius Thorne 17)
Game 18  4:00 pm  Saltfleet QF      Saltfleet  55 vs. Sir Allan MacNab  46
(Nick Pett 12)         (Shai Alexander 13)
Game 19  7:00 pm  Glendale SS      Bishop Reding  74 vs. Centennial  30
 (Xavier Ochu 20)                (Zack Mullins 13)
Game 20  7:00 pm  Saltfleet DHS   Oakwood  28 vs. Holy Trinity  38
 (Calvin Epistola 6)    (Chris Hawkins 14)
Game 21  7:00 pm  C Newman       West Humber  68 vs. Corpus Christi  52
(Tyvell Peters 20)              (Simisola Shittu 25)
Game 22  7:00 pm  Bishop Ryan     St. Patrick’s (Sarnia)  73 vs. Cathedral  82
(Karol Derech 20)                          (Kareem Samuel 27)
Game 23  8:30 pm  Glendale QF     St. Jean de Brebeuf  51 vs. St. Marguerite D’Youville  65
                                                         (J.R. Calura 15)         (Damiann Prehay & Keshon Montague 14)
Game 24  8:30 pm  Saltfleet QF      St. Mary’s (Kitchener)  70 vs. St. Francis  61
(Tesloth Simon 30)                               (Abu Kigab 22)
Game 25  8:30 pm  C Newman       Cardinal Newman  53 vs.  Thornlea  44
 (Tyler Brown 23)                          (Dre McIntosh 12)
Game 26  8:30 pm  Bishop Ryan    St. Patrick (Ottawa)  59 vs. Westdale  49
(Rone Aya and Adhal Bwolo 8)       (Greg Gordon 18)

Saturday January 31st

Game 27  9:00 am  Glendale           Cardinal Newman  74 vs. West Humber  34
(Anthony Torresin 27)      (Hassan Mahamoud 7)
Game 28  9:00 am  Saltfleet             Cathedral  30  vs. Holy Trinity  61
(Jorge Leitao 12)       (Ignas Brazdeikas 18)
Game 29  10:30 am  Glendale     St. Jean de Brebeuf vs. Oak Park
Game 30  10:30 am  Saltfleet      St. Francis 45  vs. Sir Allan MacNab 49

                                                            Abu Kijab 28)      (Shai Alexander 27)
Game 31  noon        Glendale SF      St. Marguerite D’Youville vs. Pine Ridge
Game 32  noon        Saltfleet SF       St. Mary’s (Kitchener) vs. Saltfleet
Game 33  1:30 pm  Saltfleet DHS  Cathedral vs. West Humber             Art Fairley Final
Game 34  1:30 pm  Glendale SS    Holy Trinity vs. Cardinal Newman  Roach/Towler Final
Game 35  3:00 pm  Saltfleet DHS  Loser Game 30 vs. Loser Game 29       MacLean/Newton Final
Game 36  4:30 pm  Saltfleet DHS  Winner Game 30 vs. Winner Game 29  Joe Raso Final
Game 37  6:00 pm  Saltfleet DHS  Loser Game 32 vs. Loser Game 31       Ken Omerod Final (3rd)
Game 38  7:30 pm  Saltfleet DHS  Winner Game 32 vs. Winner Game 31 Championship

Courtesy Silver Fox Website
Drew Ebanks
SHARE
Previous articleCYBL Junior/Senior girls Session 2 January 31st & Feb 1st
Next articleEastern Commerce Memories: LeeAnna Osei

Often referred to as Mr. Canada Basketball, Ebanks has been
an integral innovator and personality in both amateur and
professional basketball. With a High Honours Diploma in Radio
& Television Broadcasting (Seneca College) and experience
in the financial services industry, Ebanks’ diverse educational
background and work experience has allowed him to maximize
On Point’s potential in becoming a leading basketball media,
promotional and lifestyle brand.